САБАҚ: 4 |
Мектеп: Раздольный ЖББОМ КММ |
||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Айткожина А. Д. |
||||
Сынып: |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
Бөлім тақырыбы |
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Домбыра – халық мұрасы |
||||
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.Т/А2; Әлеуметтік-қоғамдық, оқу –еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау 7.Ж6. Мәтіндерді түзету және редакциялау. Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау. 7.ӘТН5. Пунктуациялық норма. Сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану. |
||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар Мәтінді түсінеді; Көтерілетін мәселе мен көзқарасты талдайды; Мәселені талдауға қатысады. Көптеген оқушылар Мәтінді түсініп, мәселені анықтайды; Автор көзқарасын талдайды; Мәселені талдауда жеке пікірін білдіреді. Кейбір оқушылар Мәтінде көтерілген мәселені анықтайды; Өзіндік көзқарасын толық жеткізеді; Автор көзқарасы мен мәселені жан-жақты талқылайды. |
||||
Бағалау критерийлері |
|
||||
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: домбыра, күй, күйші, саз, ұлттық музыка тарихы, екі немесе үш ішекті музыкалық аспап |
||||
Пәнаралық байланыс |
әдебиет, тарих, өзін-өзі тану, музыка |
||||
Мектеп құндылықтары |
Өзіңе және қоршаған ортаға деген сыйластық Ынтымақтастық Жауапты азаматтық ұстаным |
||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Көшпенділер мәдениеті» тақырыбы аясында оқушылардың сөздік қорын жетілдіру, әртүрлі мәтіндер, ақпарат көздерімен жұмыс жасай білуге дағдыландыру мақсаттарымен ұштастырылады. |
| |||
Жоспар |
|||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||
3 мин.
3 мин.
10 мин.
8 мин. |
Ұйымдастыру: -оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; - сабақ мақсатымен таныстыру; Оқушыларға тақырыпты болжатуға өлең жолы ұсынылады.
Бұл аспап-баба көзі, ата мұра, Қазақ үшін тегі бар ма бағалы да. Тербеліп кетсе, шектерін теріп берген, Теңіз күйлер төгеді алабында.
Оқушылар пікірі тыңдалады. «Кофе араластырғыш» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру. Топқа бөлу «Мозайка смайликтер» Тыңдалымалды тапсырмасы СЖ Оқушылар арасында домбыра тақырыбында бұрынғы білімдерін анықтау мақсатында ауызша интервью алу. Жеке монолог, диалог және полилог түрінде сөйлеуіне мүмкіндік жасау. Тыңдалым.
СЖ. «Ұлтымыздың ұлы аспабы» тақырыбында домбыра жасаудың қыры мен сыры және домбыра жасау шеберлері туралы бейнекөріністі көріп тыңдайды. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Ж. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасымен жұмыс. Қ/Б. Жақсы! Жарайсыңдар! |
1-слайд
2-слайд
| |||
Сабақтың ортасы
10 мин. |
СЖ Оқылым тапсырмасы. Мәтінді оқып, қай стильде (көркем әдебиет пе? Публицистикалық па? Ресми ісқағаздар ма?)жазылғанын айт. Қ/Б «Шапалақ»
ТЖ Жазылым. Оқылым мәтінінің негізгі мазмұнын сақтап, домбыра және оның түрлері туралы жарнама жазу. Постерге түсіру. Ж Ж6. Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау Бағалау критерийі Білім алушы Тақырыпқа сай сөздер мен сөз тіркестерін жинақтайды Синонимдік қатарды тиімді қолданады, мәтінді өзгертеді Қ/Б Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек»
ЖЖ «Синквейн әдісі» Домбыра
|
3-слайд
|
|||
Сабақтың соңы Рефлексия 2 мин.
|
|
4-слайд |
|||
Үйге тапсырма |
|||||
Ұлттық аспаптың біреуін таңдап шағын әңгіме жазу. |
|
||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
|||
Дарынды баламен жұмыс: |
Мақсатты аудиториясы |
||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|||
| |||
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? | |||
«Раздольный жалпы білім беретін орта мектеп» КММ
Ашық сабақ:
Домбыра – халық мұрасы
7 сынып
Өткізген:
Айткожина А. Д.
қазақ
тілі мен әдебиет мұғалімі
2017-2018 оқу жылы